مقالات

اسکنر دندانپزشکی چیست؟ معرفی و خرید بهترین اسکنر دندانی

اسکنر دندانپزشکی

اسکنر دندانپزشکی یکی از تجهیزات جدید در رشته دندانپزشکی محسوب می شود. در واقع، این ابزار، یکی از ابزارهای خوب دیجیتالی مربوط به ثبت تصویر و فیلم از محیط دهانی است. اسکنر دهانی با یکبار چرخیدن داخل دهان تصاویر لازم را ثبت می کند؛ این پروسه بیشتر از چند ثانیه هم طول نمی کشد. سپس تصاویر به دستگاه پردازش کننده فرستاده می شوند. تصویری سه بعدی از تمامی اجزای دهان (دندان ها، لثه، نقاط آناتومیکی مهم) به دست می آید. این تصاویر به عنوان جایگزینی برای قالب گیری سنتی عمل می کنند. با تضمین نوتریدنت، تصاویر ثبت شده قابلیت نگهداری در حافظه دستگاه را  دارند و بعدا می توان از آنها استفاده کرد.

اسکنر دندانپزشکی در چه مواردی کاربرد دارد؟

مقاله در یک نگاه:

کاربرد اسکنر دندانپزشکی

کاربرد اسکنر دندانپزشکی

ابتدا می خواهیم به طور کلی کاری که اسکنر داخل دهانی برای ما انجام می دهد را توضیح بدهیم. با توجه به دیجیتالی شدن اکثر تجهیزات مطب ها، اصلی ترین عضوی که کمبود آن احساس خواهد شد، اسکنر دندانپزشکی است. این بار هم با معرفی دستگاهی جدید، همراه نوتریدنت باشید. این دستگاه با کنار گذاشتن روش سنتی قالب گیری با مواد، کمک بزرگی به دندانپزشک و بیمار کرده است.

رشته های اصلی دندانپزشکی که از اسکنر دندانپزشکی استفاده می کنند، رشته های رستوریشن (ترمیمی، پروتز) ایمپلنت و ارتودنسی هستند. در تمامی رشته های گفته شده قالب گیری نقش مهمی در انجام درمان دارد. با بررسی سریع و مختصر هر کدام از رشته ها لزوم استفاده از اسکنر ها مشخص خواهد شد.

بررسی کاربرد اسکنر در پروتز

هر بیماری که برای درمان های پروتزی به دندانپزشکی مراجعه کرده است، تجربه های زیادی از قالب گیری دارد. این تجربه ها اغلب ناخوشایند و آزاردهنده هستند و کمتر کسی هست که از مواد قالب گیری خاطره خوبی داشته باشد.

دندانپزشک برای یک روکش تک دندان هم، حداقل 3 بار قالب می گیرد. البته به شرط اینکه این قالبگیری ها بی نقص باشد. اگر کوچکترین جزئیاتی ثبت نشده باشد و یا بیمار نتواند به خوبی همکاری کند، قالبگیری تکرار خواهد شد. تکرار این پروسه هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک به شدت خسته کننده است.

اسکنر دندانپزشکی با قابلیت ثبت تمامی جزئیات، تنها با یک بار استفاده و بدون مواد قالبگیری، موارد بالا را پشت سرگذاشته است. بنابراین برای انواع مختلف کارهای پروتزی مثل روکش، بریج، پروتز کامل یا پارسیل هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

خرید اسکنر دندانپزشکی برای ترمیم در دندانپزشکی

خرید اسکنر دندانپزشکی برای ترمیم

خرید اسکنر دندانپزشکی برای ترمیم

قالبگیری در رشته ترمیمی و زیبایی هم مطرح است. دندانپزشک برای ساخت انواع لمینیت ها، inlay، onlay و… نیاز به قالبگیری دقیق دارد. این رشته هم از حساسیت بالایی برخودار است و نباید هیچگونه خطایی رخ بدهد. اگر یک قالبگیری بی نقص نداشته باشیم، نتیجه نهایی درمان به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود.

پس یک اسکنر داخل دهانی خوب با ثبت جزئیات تراش دندان و موقعیت لثه ها از ایجاد هرگونه مشکلی پیشگیری خواهد کرد.

ایمپلنت و استفاده از اسکنر

درمان ایمپلنت شامل یک مرحله بسیار مهم قالبگیری است. اگر این مرحله به مشکل بخورد، ناحیه دندانی ایمپلنت سر جای خود نخواهد نشست. این مرحله بسیار مهم دقیقا بعد از کاشت اولیه ایمپلنت ها است. قالبگیری که انجام می شود، با هدف ساختن مدلی گچی برای تکنسین لابراتوار است. این مدل گچی باید موقعیت دقیق پایه ایمپلنت ها در دهان را مشخص کند.

تغییرات ابعادی گچ به کنار، مراحل لابراتواری هم باید به درستی انجام شوند. حالا اگر در این میان خطایی در قالبگیری رخ داده باشد، تمام زحمات به هدر می روند. پس اسکنر داخل دهانی خیال جراحان را هم از این بابت راحت کرده است.

استفاده از اسکنر دندان در ارتودنسی

در این رشته چون موقعیت دندان ها مدام عوض می شود، قالبگیری در دوره های مختلف انجام می شود. این قالبگیری ها برای ساخت پلاک یا هر هدف درمانی دیگر باید دقیق باشند. پس استفاده از اسکنر می تواند نتیجه فوق العاده با کیفیتی به شما ارائه دهد.

مزایای خرید اسکنر داخل دهانی

مزایای خرید اسکنر داخل دهانی

مزایای خرید اسکنر داخل دهانی

اسکنر داخل دهانی که در نوتریدنت ارائه می شود، سایز مناسبی دارد و قابل استفاده برای تمامی افراد است. سری قابل اتوکلاو دارد و براحتی استریل می شود. از ویژگی های دیگری که می توان نام برد، برنامه های مختلف این دستگاه است. برای انواع مختلف درمان، گزینه های مختلف اسکن وجود دارد.

تا اینجا با کاربرد اسکنر دندانپزشکی در رشته های مختلف آشنا شدید. این کاربرد ها، مزایای زیر را به همراه دارند:

  1. آسودگی خاطر دندانپزشک از دقت بالای اسکنر دهانی در ثبت جزئیات
  2. راحتی بیمار به خصوص کسانی که هنگام قالبگیری به روش سنتی دچار حالت تهوع می شوند.
  3. کاهش هزینه مواد قالبگیری مصرفی، به خصوص اگر دندانپزشک مجبور به تکرار چند باره قالبگیری شود.
  4. آسودگی خاطر از وجود اسکن تهیه شده در هر زمانی که بخواهیم استفاده کنیم. مواد قالبگیری بعد زمان مشخصی دچار تغییرات ابعادی می شوند.

جمع بندی

با توجه به کاربرد وسیع قالبگیری در رشته دندانپزشکی و اهمیت دقت بالا در ثبت جزئیات، نیاز به ابزاری مناسب است. دستگاهی که جایگزین این روش سنتی شود، بیماران را از بو و مزه بد مواد راحت کند. حضور اسکنر دندانپزشکی با داشتن تمام این ویژگی ها، مطبی مجهز برای شما خواهد ساخت.

نوتریدنت، فروشگاه آنلاین تجهیزات دندانپزشکی با ارائه جدیدترین فناوری ها در کنار پزشکان است. در این فروشگاه اسکنرهای دهانی قابل سفارش هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. یا به صفحه خرید اسکنر دهانی مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *